Medlemsmöte 28/5
Inbjuden gäst för att prata om det är Olof Jonmyren. Till vardags är han verksam som politisk redaktör på den lokala nyhetstidningen Södermanlands Nyheter. Han kommer börja med att analysera det politiska läget i Nyköping inför valet, efter det kommer han fortsätta med konsten att kommunicera i det nya politiska landskapet och avslutar sedan med att ge oss några handfasta tips vad vi bör tänka på när vi skriver insändare och debatt-artiklar.
Kvällen fortsätter sedan med en liten workshop som arbetarekommuns egen kommunikationsgrupp kommer att hålla i. Tillsammans kommer vi att spåna på idéer att göra politiska utspel på under valrörelsen.
Klockan 17:00 öppnar vi dörrarna för drop-in. Kom gärna förbi och drick kaffe och ta en kaka tillsammans med partivänner. Passa på att prata om de frågor som du tycker är viktigt i politiken just nu. Vi bjuder på fika. Klockan 18:30 börjar mötet.
Datum: Måndag 28 maj
Tid: Fika från 17:00, mötesstart 18:30
Plats: Träffen (Hjorten), Olof Palmes väg, Nyköping